Startsida
Life & Natura 2000

Kom och se rödingen leka!

Kom och se rödingen leka i Näkten!

Under de kommande helgerna (17-18 och 24-25 oktober) vill Näktens fiskevårdsområdesförening tillsammans med oss uppmärksamma rödingen i Näkten. Nu i oktober börjar nämligen rödingen att leka och vi får möjlighet att titta på den i närbild via föreningens undervattenskamera. Ta chansen att få se ett skådespel under vatten! Platsen är föreningens nya vindskydd som ligger vid Näktens östsida, längs vägen mellan Dödre och Gillhov (väg 547) cirka 3,5 mil söder om avfarten från E45 vid ICA i Fåker. Från söder ligger vindskyddet cirka en mil norr om Gillhov. Förutom att titta på fisk kommer man även att kunna fika, äta kolbullar samt träffa oss och de engagerade förvaltarna av fisket i Näkten! Välkomna mellan 10 och 17!

Här kan du ladda ner inbjudan>

 

Aktuellt

Välkommen till vårt seminarium!

Nu är det dags att knyta ihop säcken! Den 14-15 maj håller vi ett seminarium om vattenvård i perspektivet av ett förändrat [ ... ]

Läs mer...
Nu river vi Långränndammen i Gimån
Nu river vi Långränndammen i Gimån

Efter många turer är arbetet med att riva den gamla flottningsdammen i Gimån igång. Det var först oklart vem som var ansvar [ ... ]

Läs mer...

Följ vårt arbete!